Login
Register
Home

Townsville District Rugby Union

This site is under RE-construction.

Please bear with us while it is being updated

JOIN A RUGBY CLUB TODAY!

Call (07) 4728 9099 for information regarding clubs and contacts.

Week 10 Rugby Draw

Please see the Draw for this weekend’s games.

As always all changes are in BOLD and if you see any problems please let me know 

Date Grade Round Team 1 v Team 2 Time Field Venue  
Tuesday                  
26-May-15 Womens 15 University v North Ward Old Boys 7:15pm 1 James Cook University (Moved from Uni Break)
                   
TEACHERS WEST 40th REUNION WEEKEND            
Friday                  
29-May-15 U8  10 Brothers White v Brothers Blue 5:15pm A1 Mike Carney Toyota Park  
29-May-15 U10 10 Brothers White v Western Suburbs 5:15pm B Mike Carney Toyota Park  
29-May-15 U11 10 Brothers White v Brothers Blue 5:15pm C Mike Carney Toyota Park  
                   
29-May-15 U17 10 Brothers v North Ward 6pm 1 Mike Carney Toyota Park  
29-May-15 U13 10 North Ward v Charter Towers 7:10pm 1 Mike Carney Toyota Park  
                   
29-May-15 U12 10 Brothers v North Ward 5:15pm 2 Mike Carney Toyota Park  
29-May-15 U8  10 North Ward v Burdekin 6:30pm 2 Mike Carney Toyota Park  
29-May-15 U14 10 North Ward v Burdekin 7pm 2 Mike Carney Toyota Park  
                   
29-May-15 U8  10 Teachers West v Western Suburbs 5:30pm 2 Warrina Park  
29-May-15 U10 10 Teachers West Maroon v North Ward 5:30pm 1 Warrina Park  
29-May-15 U11 10 Teachers West v Western Suburbs 5:30pm 1 Warrina Park  
                   
  U10 10 Grammar Black v BYE        
                   
Saturday                  
30-May-15 U17 10 Western Suburbs v Charters Towers 11:40am 2 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 U19s 10 Ross River v Western Suburbs 12:50pm 2 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 2nds 10 Ross River v Western Suburbs 2:10pm 2 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 3rds 10 Ingham v Charters Towers 3:30pm 2 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 Womens 10 University v North Ward Old Boys 4:50pm 2 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 Womens 10 Ross River v Western Suburbs 5:40pm 2 Mike Carney Toyota Park  
                   
30-May-15 U19s 10 North Ward Old Boys v Burdekin 12pm 1 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 3rds 10 North Ward Old Boys v University 1:20pm 1 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 2nds 10 North Ward Old Boys v Burdekin 2:40pm 1 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 1sts 10 Ross River v Western Suburbs 4pm 1 Mike Carney Toyota Park  
30-May-15 1sts 10 North Ward Old Boys v Burdekin 5:30pm 1 Mike Carney Toyota Park  
                   
                   
30-May-15 U12 10 Teachers West v Burdekin 9:50am 2 Warrina Park  
30-May-15 U13 10 Teachers West v Burdekin 10:50am 2 Warrina Park  
30-May-15 U15 10 Teachers West v Brothers 11:50am 2 Warrina Park  
30-May-15 3rds 10 Teachers West v Brothers 12:50pm 2 Warrina Park  
30-May-15 Womens 15 Teachers West v University 2:10pm 2 Warrina Park (Moved from Uni Break)
                   
30-May-15 U10 10 Teachers West Blue v Burdekin 9am 1 Warrina Park  
30-May-15 U17 10 Teachers West Blue v Grammar 2nd XV 10am 1 Warrina Park  
30-May-15 U17 10 Teachers West Maroon v Grammar 1st XV 11:10am 1 Warrina Park  
30-May-15 U19s 10 Teachers West v Brothers 12:20pm 1 Warrina Park  
30-May-15 2nds 10 Teachers West v Brothers 1:40pm 1 Warrina Park  
30-May-15 1sts 10 Teachers West v Brothers 3pm 1 Warrina Park  
                   
30-May-15 U8  10 Grammar Gold v Grammar Black 11am 2 Grammar School  
30-May-15 U10 10 Grammar Gold v Brothers Blue  11am 2 Grammar School  
30-May-15 U11 10 Grammar Black v North Ward 12pm 2 Grammar School  
30-May-15 U11 10 Grammar Gold v Burdekin 12pm 2 Grammar School  
                   
30-May-15 U12 10 Grammar v Western Suburbs 10am 1 Grammar School  
30-May-15 U13 10 Grammar v Brothers 11am 1 Grammar School  
30-May-15 U14 10 Grammar v Brothers 12pm 1 Grammar School  
30-May-15 U15 10 Grammar v Charters Towers 1pm 1 Grammar School  
                   
  U17 10 Burdekin v BYE        
  U14 10 Teachers West v BYE        
                   

Congratulations to the Brolgas Players selected to represent North Queensland in Port Douglas over Queens Birthday Weekend

After another successful year, which involved being unbeaten and winning the North Queensland Championship, 16 Brolgas from the A grade and 14 from the Under 19 squad  were selected to represent North Queensland. The Queensland Country Championships, to be held in Port Douglas over Queens Birthday Weekend is a showcase of Premier Country Rugby. North Queensland will come up against stiff competition from South Queensland and Central Queensland. Best of luck to the Brolgas competing! 

North Queensland U19 Team

 

Samuel Keane TSV Teachers West
Aniello Nastasi TSV Brothers
Ngati Campbell TSV Western Suburbs
Kai Lowah CNS  
Adam Young CNS  
Josiah Tah-Ave CNS  
John Vinson TSV Teachers West
Hugh Huppatz TSV Teachers West
Stephane Leray CNS  
Tom Audas Ryan TSV Brothers
Jack Horton TSV North Ward Old Boys
Martin Brennan TSV Teachers West
Steven England CNS  
Liam Duncan CNS  
Maciu Vatanitawake TSV Ross River
Dylan Jack-Mcleod MCK  
Curtis Rayment TSV Teachers West
Josh Lamb TSV Teachers West
Aaron Coleman TSV Brothers
Colby Mason TSV Teachers West
Tom Cliffe MCK  
Kailab Coventry TSV Western Suburbs
Dudley Miles CNS  
Brandon Brank CNS  
Lemaki Curulala CNS  

North Queensland Senior Team 2015

Kris Nielsen Townsville Teachers West
Lewayne Barret Townsville Teachers West
Andrew Parker Townsville Brothers
Seamus Huppatz Townsville Teachers West
Tobias Rissman Mackay  
Kit Horwood Townsville Teachers West
Tevita Ma úlu úlu Townsville Ross River
Ken Funaki Townsville Brothers
Sam Bradley Townsville North Ward old Boys
Brendan Morgan Townsville Brothers
Chris Wellington Townsville Burdekin
Paulino Aloisio Townsville Teachers West
Lachlan Gullotta Townsville Burdekin
Dale Ahwang Cairns  
Shane Kennedy Townsville Burdekin
Apaitai Matalau Townsville Ross River
Mitch Smith Cairns  
Cameron Scott Cairns  
Josaia Droka Townsville Ross River
Damien Royan Mackay  
Hamish Chrisp Mt Isa  
Mafu Moeva Cairns  
Nick Douglas Townsville Brothers
Trey Hodge Cairns  
Jonathon Bell Cairns  

 Townsville Brolgas Results 2015:

vs Mt Isa - Won 38 - 3
vs Cairns - Won 29 - 5
vs Mackay - Won 31 - 17

U19s vs U19s Cairns - 37 - 7 


Congratulations to all those selected in the Junior Brolgas teams to travel to Emerald over Queens Birthday Weekend

UNDER 12

UNDER 13

UNDER 14

UNDER 16

Malachi Ware Bink Mpofu Charlie Betcher Adam Betteridge
Marcus Bell Gabriel Mooka Brodie Scott Henry McKinnon 
Jaidyn Wilkins Brock Wright Kieren Luxton Tyrone Campbell
Josh Marquez Terence Rooney Sean Keogh Mitchell Terz
Hannah Ryan Declan Taylor Jimmi Thompson Lachlan Buchanan
Elijah Weeks Sam Schimming Nick Stagnitta Clay Malone
Brock Felesina Reegan Gileppa Conor O'Reilly Hayden Moore
Brock Vasta Latima Huirama  Zac Thomson Jacob Day
Jayk Gwydir Ethan Rennie Matt Lorenz Tom Arnold
JJ Gallego Ethan Woods Jack Cream Luke Moran 
Bryce Horan Kobe Marshall Michael Pami Luke Carnes
Andrew Hardy Jye Davies Anasta Bharaun Edward Pokary
Mathew McKellar Jacob Golding Bryce Saltmarsh Nathaniel Evans
Sam Kirkwood Nick Audas-Ryan Sam Doyle Michael Kepper-Owens
Logan Pickering Riley Kind Ryan Kinbacher Finn Kaeshehagen
Adam Roveglie Anthony Grech Nick Mann Jim Burgess
Hunter Lim Will Laverack Nathan Brown Bryce Moyses
Macklin Williams  Evan Corradini Joel Pegoraro Heinrich Schnetler
Lewis Roberts Harold Mial Tim Hardy Ruan Konik
Clancy Blacklock Makisaac Lapworth Hunter Zacka Harrison Hughes
Joshua Ferguson Sean Suk Louka Demopolas Rhys Doherty
Harrison Keough Darcy Miller Jordan Blatchford Josh Figg
Ryan McCarron Finn Andreassen Taika Wailu Ben Williams
Cody Saddler Jagger Downes    
Luke Pont Tom Greenwood    
Angus Bell Haymish Swindley    
Lochlan Hellmutch-Cook Brady Vasta    
Jake McAuliffe- Fickling Tom Gillespie    
Bodene Hinchy Harrison Leavers    
Max Miller Liam Cannavan    
Zac Miller Tristian Evans    
Nikolas Mitchell Jaiden Penny    
Ty Dowthwaite Jared Heiobronn    
Maddox Whitney Connor Gilchrist    
Euan Cram Jarrad Megaw    
Jervaiius Lapworth James Honeycomb    
Sam Harvey Dillon Navin    
Andrew Whelan Yideg Nethery    
Tanner Thompson Max balaam    
Banjo Gifford Charlie Callan    
Noah Rule George Thomas    
Maiden Partland Bayden Hardy    
Brayden Collis Christian De Francisis    
Matt Dwyer Clancy Baker    
Dallenger Field  Nick Fotinos    
  Manu Spry    
       

 

Congratulations to those selected to represent the Townsville Brolgas to play the North Queensland carnival in May

The Brolgas 25 Man squad to Play NQ Carnival in May is as follows:
1 Russell West (CT)
2 Michael Parker (BROS)
3 Kris Nielsen (TW)
4 Josaia Droka (RRR)
5 Apaitia Matalau (RRR)
6 Kit Horwood (TW)
7 Tevita Ma'ulu'ulu (RRR)
8 Daniel Wright (NWOB)
9 Sam Bradley (NWOB)
10 Brendan Morgan (BROS)
11 Chris Wellington (BUR)
12 Ashley Rio (NWOB)
13 Lachlan Gullotta (BUR)
14 Nick Douglas (BROS)
15 Shane Kennedy (BUR)
16 LeWayne Barrett (TW)
17 Matthew Holland (BROS)
18 Matt Fairbairn (BROS)
19 Leonard Heron (BUR)
20 Zach Toigo (WS)
21 Scott Doulis (BROS)
22 Ayden Pyper (BROS)
23 Petero Vereakula (RRR)
24 Rupeni Seru (RRR)
25 Edward Skien (NWOB)

The following players are also invited to training to prove fitness to be selected for the carnival:

 

26 Paulino Aloisio (TW)
27 Seamus Huppatz (TW